تبدیل سایز لوله به اینچ

تبدیل سایز لوله به اینچ

سایزبندی در لوله ها قواعد و قانون های خاص خودش را دارد و چیزی نیست که بتوان با خواندن چند عدد ساده به مفهوم آنها پی برد. از این رو اگر در این زمینه تخصص نداشته باشید، مطمئنا با دیدن اعداد مختلف سردرگم خواهید شد و متوجه نمی شوید که این عدد نشان دهنده چه چیزی است. از این رو بهتر است که تمامی واحدهای مختلف سایزبندی لوله ها را به یک واحد مشترک تبدیل کرد. تبدیل سایز لوله به اینچ، رایج ترین تبدیل در سایز لوله ها است. در ادامه با انواع سیستم های سایزبندی لوله ها آشنا می شویم و نحوه تبدیل آنها را نیز بیان می کنیم.
برای خرید انواع لوله میتوانید به فروشگاه آهن گستران مرجعه فرمایید.

رایج ترین استانداردهای سایزبندی لوله

با توجه به نوع لوله ها و نحوه ساختن آنها استانداردهای متفاوتی برای بیان سایزبندی لوله شکل گرفته است. استفاده از استاندارد ها با هدف کارایی مناسب لوله ها در جایگاه مدنظر انجام می شود.  از این رو به معروف ترین استانداردهای سایزبندی لوله ها اشاره می کنیم:

ASTM

استاندارد ASTM توسط انجمن آزمون و مواد اولیه آمریکا بیان شده است. از این رو برای

لوله های فولادی گالوانیزه جوشکاری شده بدون درز استاندارد A53

برای لوله های فولاد کربنی جوشکاری شده بدون درز که در فشار بالا بوجود می آیند از استاندارد A106

و برای لوله های فولاد کربنی جوشکاری شده بدون درز فشار پایین از استاندارد A333 استفاده می شود.

ASME

معروف ترین سیستم تعیین استاندارد لوله می باشد که توسط انجمن مهندسان مکانیک آمریکا تعیین شده است. مهم ترین استاندارد های این شرکت برابرند با:

استاندارد شماره 10 که برای لوله های فولادی جوشکاری شده و بدون درز چه در فشار بالا و چه در فشار پایین بکار می رود.

استاندارد شماره 19 که برای لوله های فولادی ضدزنگ جوشکاری شده بدون درز بکار می رود.

سایز یک لوله چگونه تشخیص داده می شود؟

اعدادی کع برای سایز لوله بکار می روند یا نمایانگر قطر خارجی لوله می باشند و یا قطر واقعی یا همان قطر داخلی لوله را نشان می دهند. در اکثر مواقع سایز بندی بر اساس اینچ و یا میلی متر بیان می شود. از این رو در ادامه روش محاسبه سایز لوله به اینچ و میلی متر توضیح داده می شود تا با هردوی سایزبندی ها اشنا بشوید و بتوانید در مواقع نیاز آنها را به یکدیگر تبدیل کنید.

روش نام گذاری NPS

اینچ واحد اندازه گیری بریتانیایی است که اندازه اسمی لوله را نشان می دهد این واحد اندازه گیری بیشتر در آمریکا رایج است. برای راحت تر بیان کردن قطر لوله ها به اینچ از عبارت اختصاری NPS استفاده می شود. در این عبارت اختصاری نوع لوله مشخص نمی باشد و فقط نشان می دهد که لوله بدون بعد و یا ضلع است. در این روش سایزبندی، قطر خارجی لوله مدنظر است. برای مثال زمانی که می گویند قطر یک لوله فولادی 12 NPS می باشد منظور همان قطر خارجی لوله است و به طور دقیق قطر خارجی آن 12.750 می باشد که به 12 رند شده است. عدد NPS اختصاص داده شده به لوله ها بر اساس واحد اینچ می باشد که همیشه کوچکتر یا مساوی قطر خارجی لوله است. NPS مخفف Nominal pipe size می باشد.

روش نام گذاری DN

روش نامگذاری DN برای بیان قطر لوله ها بر اساس واحد میلی متر می باشد. DN مخفف عبارت diametr nominal می باشد. این نوع نامگذاری بیشتر در اروپا رایج است.

خوب است بدانید NPS و DN قابل تبدیل به یکدیگر هستند و تبدیل آنها همانند تبدیل واحد اینچ به میلیمتر است. شما با ضرب عدد NPS یک لوله در 25 می توانید عدد DN آن لوله را بدست آورید. مثلا لوله ای با NPS 8 دارای DN  200 می باشد.

تبدیل سایز لوله به اینچ

جدول تبدیل سایز لوله به اینچ

برای راحت تر شدن کار شما، جدول تبدیل سایز میلی متر به اینچ در این قسمت اورده شده است.

DN( میلی متر)

NPS( اینچ)

6 8/1
8 4/1
10 8/3
15 2/1

 

20 4/3
25 1
32 4/1 1
40 2/1 1
50 2
65 2/1 2
80 3

توجه داشته باشید که در قسمت اینچ اعداد به صورت کسری نوشته شده اند. به طور مثال 6 DN معادل یک هشتم NPS می باشد.

نقش ضخامت در سایزبندی لوله ها

علاوه بر قطر لوله که در بالا توضیح دادیم، ضخامت لوله نیز در تعیین لوله مناسب بسیار مهم است. روش اندازه گیری ضخامت لوله با روش اندازه گیری قطر آن متفاوت است. ضخامت لوله ها تحت عنوان روش وزنی دسته بندی می شوند. در این روش لوله ها به سه گروه تقسیم بندی می شوند. لوله های دارای دیواره استاندارد(STD)، لوله های دیواره ضخیم(XS) و لوله های دارای دیواره با ضخامت بیشتر(XXS). بطور کلی لوله های استاندارد در سطح جهانی در یکی از کلاس های وزنی نام برده تولید می شوند. در جدول زیر رابطه بین کلاس وزنی، اینچ و NPS و DN آورده شده است.

کلاس وزنی ضخامت بر اساس اینچ( میلی متر) NPS(DN)
STD 0.133(2.87) 1(25)
XS 0.179(4.55)
XXS 0.358(9.09)

 

جمع بندی

به طور کلی دانستن اندازه دقیق قطر و ضخامت لوله در انجام دادن پروژه ها بسیار مهم است. از آنجایی که شرکت های مختلف با توجه به جنس های مختلف لوله از یک استاندارد خاص پیروی می کنند، بنابراین لازم است تا تبدیل این استانداردها را به یکدیگر بلد باشید. با تبدیل سایز لوله ها به اینچ می توانید کار خود را برای انتخاب لوله مناسب راحت تر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *